Jednoosobowe komedie, polegające na prowadzeniu monologu czasem dla garstki osób, to kolejna moda, która przywędrowała do nas z zachodu. Scena stand-up’owa w Polsce wciąż dopiero raczkuje, jednak i teraz można znaleźć naprawdę dobrych komików, którzy bawią do łez. Widzów interesuje zwykle jedna kwestia, ile zarabia stand uper – ale nie początkujący, tylko już znany wszystkim, jak Rafał Pacześ; zarobki są warte włożonej pracy?
Dla wielu komików nie ma znaczenia, ile zarabiają – stand up jest po prostu ich pasją i przeznaczeniem. Niemniej jednak w świecie kultury i rozrywki stawki za występy zawsze budziły powszechne zainteresowanie. Nie inaczej jest w przypadku komików w Polsce oraz ich występów. Ale od początku: jak w ogóle zacząć marzyć o karierze komika w Polsce?
Jak zostać stand uperem?
„Wystarczy w sumie mieć poczucie humoru” to najczęstsze zdanie, jakie pada na temat komików, nie tylko tych próbujących swoich sił na łonie rodzimego kraju. Wielu młodych twórców, którzy w poszukiwaniu wymarzonej pracy na gowork.pl szukają informacji na temat zawodu stand-upera, myśli podobnie. Sami komicy często podkreślają w wywiadach, że do osiągnięcia sukcesu w branży rozrywkowej, zwłaszcza w tak niszowej, trzeba mieć w sobie coś więcej, niż tylko umiejętność śmiania się z siebie i zabawnego relacjonowania wydarzeń i otoczenia. W takim razie, jeśli chodzi o stand up, jak zacząć pracę w tym zawodzie właśnie w Polsce? I czy łatwo jest „wcisnąć się” w raczej wąskie grono najpopularniejszych komików? Wielu z tych, którzy zaczęli zarabiać na swoich występach, podkreślają, że najważniejszy jest pomysł na siebie i na swój program. Nie wystarczy wyjść na scenę i zacząć mówić – takie show jeszcze nigdy nie odniosło dobrego skutku. Trzeba się też pogodzić z faktem, że na początku nie będzie łatwo – i nie chodzi tu tylko o publikę. Podpowiedzi o to, jak zacząć przygodę z polskim stand-up’em, często pojawiają się na Facetembyc.pl, co najlepiej mówi o tym, do kogo wizja bycia komikiem przemawia najbardziej.
Polski stand up – jak zacząć?
W temacie stand up’u można nieco zapoznać się na Facetembyc.pl W poszukiwaniu wymarzonej pracy na gowork.pl równie wielu panów szuka odpowiedzi, czy właśnie stand up jest drogą, którą powinni podążyć. Jak zostać stand uperem? Wydaje się, że sprawa jest prosta – występujesz na scenie, ale wciąż pozostajesz sobą, nie potrzebujesz przebrania, a ilość twoich rekwizytów jest ograniczona do absolutnego minimum. To twoje poczucie humoru, wewnętrzna charyzma i umiejętność pociągnięcia za sobą tłumu jest twoją kartą przetargową. Jednak nawet jeśli w twoim otoczeniu wszyscy pękają ze śmiechu, kiedy tylko otworzysz usta, w branży rozrywkowej nie można liczyć na taryfę ulgową. Zwłaszcza jako początkujący komik. Tu z pomocą przychodzi Internet i najpopularniejsze serwisy wideo – to one są najlepszą metoda promocji. Jeśli masz już swój program, możesz zacząć pierwsze próby na mniejszych scenach i takich wydarzeniach, jak open mici. To jego szansa na bycie zauważonym i dotarcie o punkcik wyżej. Ile zarabiają stand uperzy? Ci mający własne programy w telewizji czy znani szerokiemu gronu odbiorców – sporo, jednak zanim się dotrze do tego poziomu, trzeba nieco przejść i swoje odczekać. Na Facetembyc.pl w niektórych artykułach powiedziane jest wprost, że zaczynanie kariery komika jedynie dla pieniędzy to zwyczajnie strata czasu i energii – to się nie uda.
Ile zarabiają stand uperzy?
Na pewno sława, popularność, poziom danego komika i jego kreatywność mają spory wpływ na to, ile zarabia stand uper. Na początku trzeba liczyć się jednak więcej z kosztami, niż z wygranymi czy z jakimikolwiek zarobkami. Mniejsze i większe wydarzenia stand upowe mają miejsce w różnych częściach kraju, do których trzeba dotrzeć na własną rękę i na własny koszt. Jeśli chodzi o stand up – jak zacząć?, to zacząć trzeba od przyszykowania sobie pieniędzy chociażby na przejazdy, paliwo czy bilety i noclegi na miejscu. Jeśli ktoś próbuje w ten sposób zmienić pracę z dnia na dzień, może mieć niemałe kłopoty finansowe. O rzucaniu dotychczasowej pracy można myśleć w chwili, kiedy zaczynają rozpoznawać nas na ulicy, a w komentarzach pod naszymi filmikami w sieci znajdują się prośby o kolejne roasty. Oczywiście zawsze w poszukiwaniu wymarzonej pracy na gowork.pl zawsze, w każdej chwili, można szukać porad i wskazówek, jak zostać najlepszym komikiem w kraju.
Nie tylko Rafał Pacześ – zarobki stand uperów w Polsce
Wśród najbardziej rozpoznawalnych twarzy komików jest Rafał Pacześ – zarobki tego stand upera z pewnością chciałby mieć niejeden z nas. Na miano jednego z najśmieszniejszych w kraju pracował jednak naprawdę długo. W takim razie jak zostać stand uperem, który będzie dobrze zarabiał na swoich żartach? Przede wszystkim trzeba mieć pomysł, trzeba również wciąż uważnie rozglądać się dookoła i szukać niszy dla siebie. Trzeba też dużo występować i dawać się poznawać, nawet, jeśli występy są zupełnie darmowe i w dodatku trzeba na nie dojechać nawet kilkaset kilometrów. Warto też stworzyć sobie kanał na dowolnym serwisie i tam wrzucać kolejne kawałki. To jeden z lepszych sposobów na pokazanie siebie szerszej publiczności. Jeśli na początku jest kiepsko, to skąd komik bierze pieniądze?
Faktyczne stawki – ile zarabia stand uper?
Powiedzieliśmy już, że zdarza się, zwłaszcza na początku, że komik w ogóle nie zarabia na swoich występach. Jeśli jednak jest już na tyle znany, że zaprasza się go do prowadzenia i organizacji open miców, można liczyć na kilkaset złotych miesięcznie i są to raczej regularne wpływy. Jeśli chodzi o regularne występy w obiektach kulturalnych, na które wstęp objęty jest płatnym biletem, widełki mają ogromną rozbieżność. Sporo można zarobić z kolei na imprezach firmowych. A ile zarabiają stand uperzy w sieci? Tutaj chyba najwięcej – spore wpływy pochodzą głównie z reklam oraz z Zaiksu. Zdarza się również, że marketigowcy danej firmy proszą o dobry żart do reklamy – tutaj kwestia ceny pozostaje bardzo indywidualna.
Artykuł sponsorowany