Praca zdalna marzeń? Zmień swoje życie i zostań programistą

Zapotrzebowanie na dobrych programistów nie maleje, a wręcz przeciwnie – pracodawcy poszukują coraz to nowszych sposobów na pozyskanie pracownika. Większość z nich oferuje obecnie pracę zdalną, co pozwala współpracować z firmami nawet znacząco oddalonymi od miejsca zamieszkania. Jak zostać programistą i czy rzeczywiście jest to opłacalne? Na co może liczyć osoba początkująca w tym zawodzie?

Programista – ścieżka kariery

Na początek warto zastanowić się, jak zostać programistą, a więc od czego zacząć swoją karierę? Wbrew pozorom w tym zawodzie nie jest koniecznie posiadanie wykształcenia wyższego, choć oczywiście może się ono okazać bardzo pomocne. Niemniej jednak osoby, które nie kończyły studiów na kierunku informatyka, również mają szansę na to, aby pracować jako programista. Możliwości, aby zdobyć potrzebną wiedzę, jest naprawdę sporo. Jedną z nich jest zapisanie się na kurs programowania w konkretnym języku – zwykle trwa on od kilku do kilkunastu tygodni. Osobom, które w krótkim czasie chciałyby pozyskać nowe kompetencje, dedykowane są kursy typu bootcamp, nastawione na zdobywanie umiejętności praktycznych. Początkujący programista może odbyć staż w wybranej firmie, pozyskując tym samym pierwsze doświadczenie zawodowe. Należy jednak liczyć się z tym, że staże są na ogół słabo płatne, w dodatku odbywa się je w formie stacjonarnej.

Ile zarabiają programiści?

Wśród kandydatów do pracy w IT często pojawia się pytanie, ile zarabiają programiści? Otóż początkująca osoba w tej branży może liczyć na około 5000-6000 zł brutto. Z czasem zarobki rosną – doświadczeni specjaliści zarabiają nawet 10 000-15 000 zł brutto. Oczywiście, istnieje też możliwość uzyskania wyższych zarobków – wiele zależy od miejsca zatrudnienia, zakresu obowiązków czy posiadania dodatkowych kompetencji zawodowych. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć managerowie oraz programiści znający kilka języków. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarobki specjalistów z tej branży nie należą do niskich.

Praca zdalna jako programista

Praca jako programista może być wykonywana zdalnie bądź stacjonarnie. Od kilku lat zdecydowanie większą popularnością cieszy się pierwszy z wymienionych modeli. Daje on wiele możliwości, a jednocześnie pozwala pracować w elastycznych godzinach. Programiści mogą dzięki niemu nawiązywać współpracę z firmami, których siedziba znajduje się z dala od ich miejsca zamieszkania. Trzeba jednak mieć świadomość, że każde przedsiębiorstwo ma nieco inne zasady pracy zdalnej. W niektórych przypadkach przechodzi się na zadaniowy tryb pracy, w innych obowiązki wykonywanie są w tradycyjnym modelu godzinowym. Wiele firm oferuje też możliwość pracy hybrydowej, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób początkujących w zawodzie, czasami potrzebujących wsparcia innych.  Pozwala im to zdobyć doświadczenie z pomocą osób, które znacznie dłużej pracują w IT.

Czy warto zostać programistą i pracować zdalnie?

Praca jako programista z pewnością nie jest dla każdego. Aby ją wykonywać, trzeba w pierwszej kolejności zainwestować w siebie i odbyć kurs, dający praktyczne umiejętności. Ponadto trzeba lubić pracę z liczbami oraz poznawać nowe zagadnienia z zakresu IT. Programowanie, wbrew pozorom, nie jest tak proste, jak się wydaje. Niemniej jednak osoby, które posiadają odpowiednie kompetencje i umiejętności, z pewnością odnajdą się na nowym stanowisku. Daje ono nie tylko spore możliwości rozwoju zawodowego, ale również w zakresie nawiązywania współpracy zdalnej. Ta, podobnie jak programowanie, nie jest dla każdego – wymaga bowiem sporo samozaparcia oraz umiejętnego organizowania sobie czasu pracy. Osoby, które chcą się rozwijać zawodowo, a także potrzebują skorzystać z elastycznego modelu pracy, powinny spróbować swoich sił w programowaniu. Dodatkowym benefitem jest tutaj oczywiście wynagrodzenie, które nie należy do niskich, a co więcej, rośnie wraz z upływem lat. To właśnie te aspekty zachęcają ambitnych pracowników do zmiany branży, nawet jeśli oznacza to konieczność intensywnej nauki przez dłuższy czas.

Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę