Koperta zegarka – czym dokładnie jest?

Na świecie jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez założenia na rękę zegarka. Stała kontrola czasu, a także gadżet, który dopełnia całą stylizację – to jedne z zalet, które oferuje zegarek. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś nad budową zegarka naręcznego? Element, w którym osadzony jest cały mechanizm to koperta zegarka. Co to jest? Jaką dokładnie pełni funkcję? Jaka jest średnica i szerokość koperty zegarka? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Koperta zegarka – jaką pełni funkcję?

Koperta zegarka – co to tak właściwie jest? To zewnętrzna obudowa, a także szkielet zegarka, który zapobiega uszkodzeniom mechanizmu i cyferblatu. Na kopercie zawarte są elementy zewnętrzne mechanizmu, takie jak koronka, czyli główka naciągowa i pokrętła, dzięki którym możliwe jest ustawienie czasomierza. Rozważając nad tym, co to jest koperta zegarka, można określić ją także jako podstawową część, bez której zegarek nie ma racji bytu. To ona chroni zegarek przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, jak kurz, czy wilgoć. Inną właściwością koperty zegarka jest pełnienie funkcji estetycznej. Może ona służyć jako element dekoracyjny w zegarkach stworzonych zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Czy znasz genezę koperty zegarka? Podejrzewamy, że tylko nieliczni są z nią zaznajomieni, dlatego postaramy się ją przybliżyć.

Wszystko zaczęło się od stworzenia zegarka kieszonkowego przez Petera Henleina w Norymbergii. Inaczej określano ten zegarek jako jajko norymberskie, ponieważ pomimo głównego przystosowania, czyli noszenia go w kieszeni, był na tyle duży, że wcale się tam nie mieścił. Jak to mawiają – potrzeba matką wynalazku, dlatego też powstał zegarek naręczny. Niestety, początkowo nie miał zbyt wielu zwolenników. Niektórzy uważali jego noszenie za niedorzeczne. Wielu twierdziło, że miejsce zegarka jest w kieszeni, a nie na nadgarstku. Pierwsi, którzy przekonali się do zegarka naręcznego byli oficerowie, którzy często mieli zajęte ręce, a kontrola czasu była bardzo ważna. W tamtych czasach kopertę stanowiła jedynie specjalna kratka. Dopiero w latach 30. XX wieku, wygląd i funkcjonalność koperty przeszedł ogromną metamorfozę. Zmienił się zarówno materiał wykonania, estetyka i wielkość koperty. 

Wymiary kopert zegarka

Wiesz już co to koperta zegarka, jaka jest jej geneza, ale jakie są jej rodzaje, średnica i szerokość? Klasyczne koperty zegarka są wzorem elegancji i szyku. Mają kształt okręgu. Najlepsze szwajcarskie zegarki w większości posiadają właśnie takie koperty. Są to formalne czasomierze, które świetnie wkomponowują się w stylizacje oficjalne, jak garnitur czy suknia wieczorowa. Koperty zegarka mogą różnić się od siebie także wielkością i rozmaitymi kształtami. Koperta cusion jest stworzona na podobieństwo poduszki. Posiada mocno zauważalne uszy, które służą do mocowania paska. Wyróżniają się one na tle całego czasomierza.

Koperta zegarka rodzaju fashion jest już bardziej fantazyjna. Może występować zarówno w formie prostokąta, kwadratu, sześciokąta, ośmiokąta, elipsy, owalu. Koperty mogą być także asymetryczne. 

Wyjątkową kopertą jest Monocoque i zegarki Rolex, która charakteryzuje się jednoczęściowością – nie posiada oddzielnego dekla. Dostęp do mechanizmu jest możliwy tylko po demontażu szkiełka. Ten rodzaj uważany jest za najwyższą ochronę dla mechanizmu czasomierza. Używa się ich szczególnie w zegarkach przeznaczonych dla nurków. 

Średnica standardowej okrągłej męskiej koperty zegarka wynosi 45 mm, natomiast damskiej 38 mm. Jeśli ktoś woli mniejsze zegarki to lepszym wyborem będzie zegarek ze średnicą koperty dla Panów 40 mm, a dla Pań 30 mm. Szerokość koperty zegarka jest proporcjonalna do szerokości paska. Zazwyczaj wynosi ok. 20 mm.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę