Panseksualność – co to dokładnie jest?

W ostatnim stuleciu badania nad naturą człowieka rozwinęły się niewyobrażalnie, zwłaszcza jeśli porównamy je do tego jaką ilość wiedzy zdobywamy teraz, a do tej, którą zdobywaliśmy w dawnych czasach. Po wielu latach prostych uprzedzeń, które wynikały w większości z braku wiedzy, w końcu zaczęto studiować pojęcia takie jak orientacja czy tożsamość płciowa. Choć w niektórych kulturach te pojęcia wciąż stanowią temat tabu, a także są przez wielu kwestionowane, faktem jest, że pewnym zjawiskom po prostu nie można zaprzeczyć. Zajmujące się tymi tematami osoby, najczęściej rozróżniają od siebie większość pojęć i zagadnień, jednak wielu z nas wciąż zastanawia się nad pewnymi niezrozumiałymi rzeczami. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, do słowników zawitały nowe pojęcia związane z seksualnością i tematami takimi jak orientacja seksualna, fetysz stóp czy też tożsamość płciowa. Są to dosyć młode zagadnienia, dlatego też wielu wciąż ma problem z usystematyzowaniem i zrozumieniem pewnych zjawisk. Mówi się, że poznanie jest naturą mądrości, dlatego też, zamiast świadomie ignorować niektóre tematy, dobrym pomysłem może okazać się próba zapoznania się z nimi, a także ich zrozumienia. W temacie orientacji seksualnych, większość osób rozróżnia pojęcia takie jak heteroseksualizm, homoseksualizm, czy też biseksualizm, jednak są też inne zagadnienia, które mogą powodować pewne problemy. Jednym z takich pojęć jest panseksualizm, czy też panseksualność, czyli jedna z tych rzadziej spotykanych orientacji. Choć jest to pojęcie znane już od początku XX wieku, słyszy się je niezbyt często, co przekłada się na brak zrozumienia jego znaczenia.

Czym jest panseksualność?

Kiedy zadajemy pytania takie, jak co to jest panseksualność, otrzymać możemy krótkie i długie odpowiedzi. Krótka i prosta brzmiałaby tak, że panseksualność to orientacja, która charakteryzuje się tym, że odczuwa się pociąg do osoby bez względu na jej płeć czy tożsamość płciową. Kiedy jednak oczekujemy dłuższej odpowiedzi na to, co to jest panseksualność, warto byłoby wspomnieć, że chodzi zarówno o pociąg seksualny, emocjonalny jak i romantyczny. Osoby panseksualne, zarówno przy wyborze partnerów emocjonalnych i partnerów seksualnych, nie zwracają uwagi na ich płeć, tożsamość płciową, a także na binarność. Panseksualizm jest orientacją, która w założeniu ma to, że miłość nie wyklucza i nie ma płci. Badania wskazują, że na ten moment około 1,5% populacji planety, to osoby panseksualne. Osoby panseksualne znajdziemy wśród najbardziej znanych celebrytów, takich jak Miley Cyrus czy Kristen Stewart, które oficjalnie potwierdziły swoją orientację.

Panseksualność a biseksualność

Zdarza się, że pojęcia panseksualność i biseksualność są używane zamiennie, co dla społeczności LGBTQ+ może stanowić bardzo duży problem, a do tego jest to bardzo błędne założenie. Główną różnicą między panseksualnością a biseksualnością jest to, że jedna z tych orientacji zwraca uwagę na płeć, a druga nie. Osoby panseksualne odczuwają pociąg do kogoś, bez względu na jego płeć i tożsamość płciową. Panseksualizm zakłada, że osoby agenderowe, transpłciowe czy też niebinarne mogą być obiektami, do których odczuwa się pociąg w równym stopniu, co do osób binarnych i tych, których tożsamość płciowa nie różni się od płci przypisanej przy porodzie. Ludzie biseksualni natomiast, to osoby, które odczuwają pociąg wyłącznie do mężczyzn lub do kobiet, niekoniecznie w równym stopniu. Warto jest pamiętać, że biseksualizm nie musi oznaczać, że pociąg do kobiet i mężczyzn odczuwa się w proporcji 50/50. Niektóre osoby biseksualne odczuwają większy pociąg do mężczyzn niż do kobiet, lub na odwrót, nie czyni to ich jednak osobami nie biseksualnymi.

Panseksualność – test

W internecie można znaleźć wiele testów, które mają na celu nam pomóc, w jakiej odkryciu orientacji jesteśmy. Testy na panseksualność, biseksualność, czy aseksualność, niestety jednak zazwyczaj nie są rzetelnym źródłem żadnych informacji. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące naszej orientacji, testy takie jak te na panseksualność raczej nie szkodzą, można też wyciągnąć z nich pewne wnioski, jednak nie są one żadnym wyznacznikiem. Nie zawsze łatwo jest zrozumieć swoje uczucia, czy też emocje, dlatego wydawać się może, że prosta kalkulacja to najlepszy sposób, by uzyskać informację, jednak nie zawsze się to sprawdza. Według wielu osób najlepszym pomysłem jest nieprzypisywanie sobie etykiety, która w praktyce nie jest nam przecież wcale potrzebna. Jeśli dręczą nas wątpliwości, najlepszym co możemy zrobić w tej sytuacji, to danie sobie czasu na to, by wszystko przemyśleć i znaleźć odpowiedzi wcale ich nie szukając.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę